Mangold: Zelenina plná vitamínů pro vaše zdraví.

Mangold

Mangold: Král listové zeleniny

Mangold je nenáročná listová zelenina, která si zaslouží více pozornosti. Jeho mírně nasládlá chuť a všestrannost v kuchyni z něj dělají skvělou volbu pro zdravé a chutné pokrmy. Listy mangoldu jsou bohaté na vitamíny A, C a K, dále obsahují kyselinu listovou, železo a antioxidanty. Můžete ho konzumovat syrový v salátech, dusit, vařit, zapékat nebo grilovat. Stonky mangoldu se připravují podobně jako chřest a dodají pokrmům zajímavou texturu. Pěstování mangoldu je poměrně snadné, daří se mu na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Sklízet můžete jednotlivé listy podle potřeby, čímž podpoříte další růst rostliny. Zařaďte mangold do svého jídelníčku a obohaťte ho o jeho nutriční hodnoty a jedinečnou chuť.

Pěstování: Od jara do podzimu

Jaro je ideální čas na výsadbu. Rostliny potřebují dostatek slunce a propustnou půdu. Pravidelná zálivka je důležitá, ale pozor na přemokření. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné rostliny přihnojovat. Použijte hnojivo určené pro daný druh. Pravidelně kontrolujte rostliny, zda nejsou napadeny škůdci nebo chorobami. Včasný zásah je klíčový pro záchranu rostlin. Na podzim, před příchodem prvních mrazů, je vhodné rostliny připravit na zimu.

Vitamíny a minerály: Pro zdraví

Vitamíny a minerály jsou jako stavební kameny pro naše tělo. Jsou nezbytné pro nespočet funkcí, od budování kostí a svalů až po tvorbu energie a podporu imunitního systému. Nedostatek vitaminů a minerálů může vést k únavě, oslabení imunity a v horších případech i k vážným zdravotním problémům. Naopak, pestrá a vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny nám dodá většinu potřebných živin. Mezi nejdůležitější vitamíny patří vitamín C pro imunitu, vitamín D pro zdravé kosti a vitamín A pro dobrý zrak. Důležité minerály zahrnují železo pro krvetvorbu, vápník pro pevné kosti a hořčík pro svalovou funkci. Pokud si nejste jisti, zda přijímáte dostatek vitamínů a minerálů, poraďte se se svým lékařem nebo nutričním terapeutem.

Využití v kuchyni: Široké možnosti

V kuchyni nachází uplatnění v široké škále pokrmů. Jeho jemná chuť skvěle doplňuje sladké i slané recepty. Hodí se do dezertů, jako jsou koláče, dorty, sušenky, ale i do krémů a náplní. Využít ho můžete i při přípravě slaných jídel, například do omáček, polévek, marinád na maso nebo zeleninu. Fantazii se meze nekladou! Experimentujte a objevujte jeho všestranné využití.

Recepty: Od polévek po saláty

Polévky jsou skvělým začátkem každého jídla a v chladnějších měsících nás krásně zahřejí. Vyzkoušejte třeba krémovou dýňovou polévku s kokosovým mlékem a zázvorem nebo tradiční českou bramboračku se zeleninou. Pro milovníky masa doporučujeme hovězí vývar s nudlemi a játrovými knedlíčky.

Saláty nemusí být jen nudnou přílohou. Zkuste salát s grilovaným kuřecím masem, avokádem a medovo-hořčičnou zálivkou. Osvěžující volbou je i salát s rukolou, jahodami, kozím sýrem a vlašskými ořechy. Pro vegany se hodí salát s quinoou, pečenou zeleninou a cizrnou.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Jana Kopečková

Tagy: mangold | zelenina