Kapusta: Zelenina plná chuti a zdraví

Kapusta

Kapusta je jednou z nejčastěji konzumovaných zelenin u nás i po celém světě. Její vynikající chuť a mnohostrannost jí zajistily pevné místo v kuchyních po celém světě, přičemž se často používá jako přísada do polévek, salátů nebo dokonce jako hlavní ingredience do pokrmů jako jsou například kyselé zelí nebo kapustový guláš. Kapusta je také bohatá na vitaminy a minerály, což ji dělá populárním zdravým potravinou pro každodenní stravování. V tomto článku se podíváme na různé typy kapusty, jejich nutriční hodnoty a jak je snadno začlenit do vašeho jídelníčku.

Historie kapusty jako zeleniny

Historie kapusty jako zeleniny sahá hluboko do minulosti a je spojena s evropskou kuchyní. Někteří odborníci se domnívají, že kapusta byla poprvé domestikována přibližně před 2 000 lety v oblasti Středomoří. Řecký filosof Pythagoras ji dokonce považoval za "královnu zeleniny".

Kapusta se stala velmi oblíbenou plodinou v Evropě během středověku, kdy byla používána ke konzervaci potravin na dlouhou dobu. Lidé si uvědomili, že fermentovaná kapusta (známá jako kysané zelí) je bohatá na vitamín C a další živiny, což pomohlo překonat sezónní nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Kysané zelí se stalo tak populárním, že bylo součástí jídelníčku posádek lodí objevujících nové světy a během válečných let bylo hojně používáno jako prevence infekcí.

Dnes se kapusta pěstuje po celém světě a má mnoho variant, včetně bílé, červené a savojské kapusty. Využívá se nejen jako součást salátů a polévek, ale i jako nádivka do knedlíků a základ pro kysané zelí. Je to skvělá zelenina bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály, která by neměla chybět v žádné vyvážené stravě.

Různé druhy kapusty

Kapusta je zdravá a chutná zelenina, kterou můžeme najít v mnoha různých druzích. Nejznámější druhy kapusty jsou bílá, červená a savojová kapusta. Bílá kapusta má mírnou chuť a používá se nejčastěji na přípravu kyselého zelí. Červená kapusta je bohatá na vitamín C a antioxidační látky, díky kterým má i specifickou barvu. Používá se často jako přísada do salátů, polévek či smoothie nápojů. Savojová kapusta má své typické "koše" a chuť mezi bílou a zelenou kapustou. Používá se jak na vaření uzeného masa tak i na přípravu plněných knedlíků a dalších tradičních pokrmů. Kapustové listy jsou také oblíbeným nástrojem pro balení různých druhů nádivky nebo masových roladek. Celkově lze tedy řícit, že kapusta je velmi všestrannou zeleninou s mnoha možnostmi využití v kuchyni.

Nutriční hodnota kapusty

Kapusta, nebo-li zelí, je tradiční zeleninou v české kuchyni a má mnohé výživové benefity. Obsahuje velké množství vlákniny, vitamíny A, C a K, draslík a hořčík. Kromě toho obsahuje i fytonutrienty, které pomáhají chránit tělo před rakovinou. Vzhledem k tomu, že kapusta je nízkokalorická zelenina s vysokým obsahem vody a nízkým obsahem tuku, patří mezi vhodné potraviny do diety pro hubnutí. Mnoho lidí ji také konzumuje fermentovanou formou, jako např. kysané zelí, což dodává potravě probiotika pro posilnění trávení. Celkově tedy kapusta přináší mnoho zdravotních výhod a jedná se o skvělou volbu pro doplnění stravy o zdravou zeleninu.

Pěstování kapusty

Pěstování kapusty je relativně snadné a není náročné na péči, což z ní dělá velmi populární zeleninu v mnoha zemích světa. Kapusta patří do čeledi brukvovitých a preferuje mírné klima a dobře osvětlená místa, aby se mohla plně vyvinout. Před výsadbou semen je třeba si zajistit kvalitní půdu s dostatečným obsahem živin. Mladé rostliny se obvykle přesazují do zahrady na jaře a sklizeň může být provedena v létě nebo na podzim, podle druhu kapusty. Kapusta se používá jako surovina pro různé pokrmy, jako jsou polévky, saláty, zelí a kvašení zelí. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínů C, K a vlákniny je kapusta také velmi prospěšná pro lidské zdraví.

Využití kapusty v kuchyni

Kapusta je zelenina, která se v kuchyni využívá velmi často. Její chuť a vůně dokáže obohatit mnoho tradičních pokrmů a některé druhy kapusty jsou také stěžejním ingrediencí ve speciálních pokrmech národní kuchyně. Například na Moravě si oblíbili slavnou "kysanou kapustu" a v Polsku je polévka "kapuśniak" nedílnou součástí jídelníčku. Kapusta se dá vařit, péct nebo dusit a jejím zdravým přínosem je obsah vitamínů C, K i vlákniny. Z kapusty lze také vyrobit různé druhy zelí, ale také okurkový salát nebo kimchi. Kapusta tedy není jen pouhé zeleninové plodiny, ale skýtá mnoho možností pro bohatou chuťovou paletu pokrmů.

Tradiční pokrmy s kapustou

Kapusta je oblíbenou zeleninou v české kuchyni a její využití lze najít v mnoha tradičních pokrmech. Mezi nejpopulárnější patričí kapustová polévka, která se sbírá na podzim a skladišťuje se pro zimní období. Kromě toho existují různé varianty knedlíků s kapustou, jako například slané knedlíky plněné kapustou nebo sladký štramberský knedlík s jablečným pyré a nakládanou kapustou. Velmi oblíbený je také klasický český guláš s paprikovou omáčkou a duseným masem podávaný s kyselou kapustou. Ať už si vyberete jakýkoliv recept, s čerstvou nebo nakládanou kapustou, tradice jídla s touto zeleninou rozhodně stojí za to objevit.

Zdravotní benefity kapusty

Kapusta je zelenina, která není jen chutná, ale také obsahuje mnoho přínosů pro naše zdraví. Jedním z nejvýznamnějších zdravotních benefitů kapusty je její vysoký obsah vitamínu C, který podporuje imunitní systém a chrání proti nachlazení. Kapusta také obsahuje velké množství vlákniny, což pomáhá udržovat trávicí systém zdravým a snižuje riziko některých onemocnění, jako jsou například cukrovka či srdeční choroby. Díky svému obsahu antioxidantů kapusta chrání tělo před poškozením buněk a snižuje riziko rakoviny. Navíc obsahuje i vitaminy K a B6, železo, vápník a další cenné látky pro naše tělo. Proto by kapusta neměla chybět v každodenním jídelníčku a může být skvělou volbou pro ty, kteří se chtějí starat o své zdraví pomocí stravy.

Možnosti konzervace kapusty

Kapusta je oblíbenou zeleninou v mnoha kuchyních po celém světě. Mnoho lidí využívá kapustu jako součást svých jídel kvůli jejímu unikátnímu chuti a nutriční hodnotě. Avšak, kapusta má také krátkou dobu trvanlivosti, což znamená, že bez odpovídající konzervace může být náchylná k rychlé zkáze.

Existuje několik možností, jak konzervovat kapustu. Jednou z nejstarších metod je kvašení - proces, při kterém se kapusta nakládá s solí a fermentuje. Tento proces nejen prodlužuje trvanlivost kapusty, ale také dodává unikátní chuť a výhody pro zažívání.

Další možnost je sušení - při této metodě se odstraňuje veškerá vlhkost z kapusty, čímž se snižuje riziko rychlého rozkladu. Sušenou kapustu lze skladovat na suchém a tmavém místě po dlouhou dobu.

Nakládání do octa je další populární metoda konzervace kapusty. Kapusta se vaří v octové marinádě a poté se plní do sklenic a sterilizuje.

A konečně, zmrazení je další účinnou metodou pro konzervaci kapusty. Před zmrazením je důležité kapustu nakrájet a blanšírovat (pouvařit ve vroucí vodě). Po zmrazení může být skladovaná v mrazicím boxu až několik měsíců.

Každá z těchto metod má své jedinečné výhody a nevýhody, takže je důležité zvolit tu správnou metodu podle účelu konzervace. Bez ohledu na to, kterou metodu zvolíte, správné skladování bude hrát klíčovou roli při udržení kapusty čerstvé po co nejdelší dobu.

Závěrem lze říci, že kapusta je velmi důležitou zeleninou v naší stravě. Je bohatá na vitamíny a minerály, jako například vitamin C, draslík a železo. Kapusta se také využívá pro léčebné účely, zejména při trávicích problémech a detoxikaci organismu. Její chuťové možnosti jsou různorodé a lze ji použít v mnoha receptech – od klasických kysaných hlávek po moderní saláty nebo zapékané pokrmy. Kapusta je tudíž významnou součástí našeho jídelníčku a stojí za to ji do něj zařadit.

Publikováno: 14. 10. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Jana Kopečková

Tagy: kapusta | zelenina