Záhadný svět rumu Zacapa: Objevte jeho tajemství!

Zacapa Rum

Zacapa: Guatemalský poklad

Zacapa, to je jméno, které v srdci každého milovníka rumu vyvolá touhu po doušku něčeho výjimečného. Tento guatemalský poklad, zraje v horách pod dohledem mistrů blenderů, kteří střeží staletí staré tradice. Zacapa není jen tak ledajaký rum. Jeho příběh začíná na úpatí sopečných vrcholků Guatemaly, kde se z cukrové třtiny rodí melasa, základ pro jeho unikátní chuť. Tajemství jeho výjimečnosti tkví v procesu zrání systémem Solera v nadmořské výšce 2300 metrů, kde panuje specifické klima. Vzduch je tu chladnější a řidší, což zpomaluje proces zrání a dodává Zacapa rumu jeho charakteristickou jemnost a komplexnost.

Chuťový profil Zacapa rumu je bohatý a sofistikovaný. Ovocné tóny karamelu, vanilky a sušeného ovoce se prolínají s jemnými tóny koření a dubového dřeva, ve kterém rum zraje. Každý doušek je jako cesta do srdce Guatemaly, plná slunce, vůně exotického ovoce a tepla. Zacapa si nejlépe vychutnáte čistý, abyste si naplno vychutnali jeho komplexní chuťový profil. Hodí se ale i do míchaných nápojů, kterým dodá punc luxusu a výjimečnosti.

Výroba v oblacích

Zacapa, prémiový rum z Guatemaly, se vyrábí procesem nazývaným "Sistema Solera", který se liší od tradiční výroby rumu. Místo zrání v tropickém podnebí zraje Zacapa v chladnějších horských podmínkách guatemalských vysočin, v nadmořské výšce 2 300 metrů nad mořem. Toto unikátní prostředí, přezdívané "Dům nad oblaky", má zásadní vliv na chuťový profil Zacapa rumu. Nižší teploty a nižší tlak vzduchu v této nadmořské výšce zpomalují proces zrání, což vede k komplexnější a vyváženější chuti. Zacapa zraje v sudech z bílého dubu, které dříve obsahovaly bourbon, sherry nebo víno Pedro Ximénez. Každý sud propůjčuje rumu specifické aroma a chuťové tóny. Proces "Sistema Solera" zahrnuje postupné míchání rumů různého stáří z různých sudů, čímž se dosahuje konzistentní a harmonické chuti. Zacapa rum se vyznačuje tóny karamelu, vanilky, kakaa a sušeného ovoce s dlouhým a jemným závěrem. Díky své výjimečné kvalitě a chuti získal Zacapa rum řadu ocenění a uznání od světových odborníků.

Staření systémem Solera

Zacapa, prémiový rum z Guatemaly, je proslulý svým komplexním chuťovým profilem a jemností, k nimž přispívá i unikátní proces zrání systémem Solera. Tento systém, původně používaný pro sherry ve Španělsku, zahrnuje kaskádové řady sudů naskládaných na sebe. Nejstarší rumy zrají v sudech nahoře, zatímco mladší rumy v sudech pod nimi.

Při procesu zrání se část rumu z horních sudů odebírá a plní do lahví. Tyto sudy se pak doplňují rumem z řady pod nimi a tak dále, až po sudy s nejmladším rumem. Tímto způsobem se rumy různých ročníků a stupňů zralosti neustále míchají, čímž se dosahuje komplexní a vyvážené chuti.

Zacapa využívá pro svůj proces Solera kombinaci sudů, které dříve uchovávaly bourbon, sherry a víno Pedro Ximénez. Každý typ sudu dodává rumu specifické aroma a chuťové tóny. Sudy po bourbonu mu dodávají sladkost a vanilkové tóny, sudy po sherry komplexnost a ořechové tóny a sudy po víně Pedro Ximénez sladké tóny rozinek a sušeného ovoce. Díky systému Solera a pečlivě vybraným sudům získává Zacapa rum svůj charakteristický chuťový profil s tóny karamelu, kakaa, vanilky a koření.

Chuťový profil: sladký a komplexní

Zacapa je rum, který je známý svým sladkým a komplexním chuťovým profilem. Tento profil je výsledkem kombinace faktorů, včetně klimatu Guatemaly, kde se Zacapa vyrábí, procesu stárnutí v sudech po bourbonu a sherry a použití "panely" - sirupu z prvního lisování cukrové třtiny - místo melasy.

Chuť Zacapy je bohatá a hladká, s tóny karamelu, vanilky, kakaa a koření. Tyto sladké tóny jsou vyvážené jemnými tóny dubu a sušeného ovoce, které dodávají rumu hloubku a komplexnost. Závěr je dlouhý a uspokojivý, s nádechem sladkosti, která přetrvává na patře.

Sladkost Zacapy není přehnaná, ale spíše rafinovaná a elegantní. Je to rum, který si můžete vychutnat samotný, s ledem nebo v koktejlu. Jeho komplexní chuťový profil z něj činí ideální volbu pro milovníky rumu, kteří hledají něco výjimečného.

Perfektní digestiv

Zacapa, to je jméno, které rezonuje mezi milovníky rumu po celém světě. Tento guatemalský poklad, zrající v nadmořské výšce 2300 metrů nad mořem, si podmanil srdce mnoha gurmánů. Jeho bohatá, komplexní chuť s tóny karamelu, vanilky a koření z něj dělá ideální volbu pro zakončení skvělého jídla. Zacapa není jen tak ledajaký rum, je to zážitek. Jeho jemnost a dlouhý, hřejivý závěr hladí smysly a navozují pocit spokojenosti. Není divu, že se mu přezdívá "cognac mezi rumy".

Vlastnost Zacapa Rum Flor de Caña 12y
Země původu Guatemala Nikaragua
Typ melasy Panenská melasa Melasa
Zrání Systém Solera 12 let v sudech po bourbonu

Zacapa se skvěle hodí k doutníkům, hořké čokoládě nebo prostě jen tak, pro chvíle odpočinku a rozjímání. Jeho chuť je natolik komplexní a uspokojující, že si ho nejlépe vychutnáte samotný, po doušcích. Pokud ale chcete experimentovat, zkuste ho přidat do kávy nebo koktejlu. Jeho bohatá chuť dodá vašemu nápoji nový rozměr. Ať už si ho vychutnáte jakkoli, Zacapa vám zaručeně poskytne nezapomenutelný degustační zážitek.

Tipy na koktejly se Zacapa

Zacapa je prémiový rum z Guatemaly, který si zaslouží být vychutnáván ve své nejčistší formě. Jeho komplexní chuť a aroma ale také otevírají dveře k experimentování v podobě koktejlů. Pro ty, kteří rádi objevují nové chutě, máme pár tipů.

Začněte jednoduše – Zacapa Old Fashioned. Stačí vám pár kapek Angostura bitterů, kostka ledu a kvalitní soda. Pro sladší variantu zkuste Zacapa Daiquiri s limetkovou šťávou a cukrovým sirupem. Pokud preferujete ovocnější koktejly, sáhněte po Zacapa Mai Tai. Ten v sobě snoubí chuť pomeranče, ananasu a mandlí. Pro milovníky kávy je tu Zacapa Espresso Martini s espressem a kávovým likérem.

Ať už zvolíte jakýkoliv koktejl, nezapomeňte na kvalitní led a čerstvé ingredience. Jen tak vynikne jedinečná chuť rumu Zacapa. Na zdraví!

Cena a dostupnost v ČR

Zacapa, to je jméno, které v srdcích milovníků rumu vyvolává touhu po Guatemalské dokonalosti. Jeho bohatá chuť, formovaná sopečnými svahy a zráním v nadmořské výšce, si ale žádá svou cenu. V České republice seženete Zacapa rum v lepších vinotékách a specializovaných obchodech s alkoholem. Počítejte ale s tím, že za láhev základní Zacapa 23 si připlatíte okolo 1300 Kč. Limitované edice a starší ročníky, jako je exkluzivní Zacapa XO, se pak šplhají k cenám přes 4000 Kč. Pro sběratele a opravdové znalce je tu pak královská Zacapa Royal, která se pohybuje okolo 10 000 Kč.

Je to investice, která se ale vyplatí. Každý doušek je totiž rituálem, který vás přenese do sluncem zalité Guatemaly. Pokud ale hledáte dostupnější alternativu, existuje na trhu mnoho kvalitních rumů z Karibiku a Jižní Ameriky za příznivější ceny.