Švestka: Malý poklad plný chuti a vitamínů

Švestka

Švestka: Chuť podzimu

Švestky, ty modrofialové klenoty podzimu, v sobě ukrývají sladkou esenci slunných dnů a chladných nocí. Jejich chuť, tančící mezi sladkostí a jemnou kyselostí, evokuje vzpomínky na babiččiny koláče a vůni dozrávajících sadů. Švestky patří mezi peckoviny a jsou blízce příbuzné meruňkám, broskvím a třešním. Pěstují se po celém světě a existuje nespočet odrůd, z nichž každá má svůj unikátní charakter. V České republice se švestky těší velké oblibě a právem patří mezi nejoblíbenější ovoce. Jejich využití je široké – konzumují se čerstvé, sušené, zavařené i kandované.

Švestková povidla, tradiční česká pochoutka, jsou neodmyslitelnou součástí mnoha dezertů. Švestky se přidávají do buchet, koláčů, knedlíků a dalších sladkých pokrmů. Skvěle se hodí i k masu, ať už ve formě omáček, chutney nebo jako součást slaných koláčů. Švestky nejsou jen lahodnou pochoutkou, ale i zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahují vitamín C, draslík, vlákninu a antioxidanty. Pravidelná konzumace švestek tak může přispět k posílení imunity, správné funkci trávení a celkovému zdraví.

Původ a historie pěstování

Švestka, plod slivoně švestky, má svůj původ v oblasti Kavkazu a Malé Asie. Již od starověku byla švestka ceněna pro své chutné plody a snadné pěstování. Do Evropy se švestka dostala pravděpodobně s Římany, kteří ji rozšířili do svých kolonií. Ve středověku se pěstování švestek stalo běžnou součástí evropského zemědělství. Švestky se konzumovaly čerstvé, sušené, nebo se z nich vyráběly marmelády, povidla a pálenka. V českých zemích se švestky pěstují od středověku a staly se nedílnou součástí zdejšího ovocnářství. Oblíbenost švestek v českých zemích dokládá i množství švestkových alejí, které lemují silnice a cesty. Švestky jsou ovocem s bohatou historií a tradicí, které si i dnes zachovává svou popularitu.

Odrůdy švestek v Česku

Švestky patří mezi nejoblíbenější ovoce v Česku a není divu. Jejich sladká, šťavnatá chuť a všestranné využití v kuchyni z nich dělají stálici na zahradách i v kuchyních. Existuje mnoho odrůd švestek, které se v Česku pěstují, a každá z nich má své specifické vlastnosti. Mezi nejznámější patří švestka domácí, známá také jako švestka špendlíková. Tato odrůda se vyznačuje velkými, modrofialovými plody s lahodnou, sladkou dužinou. Je ideální pro přímý konzum, ale i na zavařování, sušení a výrobu povidel. Oblíbenou odrůdou je i švestka durancie, která se vyznačuje menšími, oválnými plody s tmavě modrou slupkou. Její dužina je pevnější a aromatičtější než u švestky domácí, a proto se hodí spíše na zavařování a výrobu pálenky. Další oblíbenou odrůdou je švestka jojo, která dozrává brzy a má velké, kulaté plody s červenou slupkou a žlutou dužinou. Její chuť je sladká a aromatická, a proto se hodí jak pro přímý konzum, tak i na zavařování. Kromě těchto nejznámějších odrůd existuje v Česku mnoho dalších, méně známých, ale neméně chutných odrůd švestek. Mezi ně patří například švestka 'Valtice', 'Hanita', 'Stanley' nebo 'Čačanská lepotica'.

Vlastnost Švestka Broskev
Barva slupky Modrá, fialová, žlutá Žlutá, červená
Tvar Kulatý až oválný Kulatý
Velikost Malá až střední Střední

Nutriční bohatství švestek

Švestky, tmavě modré plody pozdního léta, nejsou jen lahodnou pochoutkou, ale i nutričním pokladem. Obsahují vitamíny C a K, důležité pro imunitu a srážlivost krve. Vitamín A ve švestkách prospívá zraku a pokožce. Švestky jsou také zdrojem draslíku, minerálu regulujícího krevní tlak, a železa, které je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Vláknina obsažená ve švestkách podporuje trávení a pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Švestky jsou bohaté na antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Pravidelná konzumace švestek tak může přispět k prevenci chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu a některé druhy rakoviny. Švestky si můžete vychutnat čerstvé, sušené, kompotované nebo jako součást dezertů a pečiva.

Švestky v kuchyni: Od koláčů po omáčky

Švestky, tyhle malé modrofialové zázraky, jsou neodmyslitelnou součástí české kuchyně, a to od pozdního léta až do zimy. Jejich sladkokyselá chuť a šťavnatá dužina se hodí do nepřeberného množství pokrmů. Klasikou jsou samozřejmě povidla, která nesmí chybět v žádné správné spíži. Stačí švestky pomalu dusit s cukrem a trochou citronové šťávy, dokud nezhoustnou do sametové hmoty. Povidla pak můžete použít jako náplň do buchet, koláčů, nebo jen tak namazat na chleba.

Neméně oblíbené jsou švestkové knedlíky, které potěší malé i velké. Nadýchané těsto plněné sladkými švestkami a posypané tvarohem a cukrem je zkrátka neodolatelné. A co teprve švestkový koláč? Ten si můžete připravit na mnoho způsobů - s drobenkou, s tvarohem, s pudinkem, nebo jen tak s posypkou. Fantazii se meze nekladou.

Švestky se ale nemusí používat jen do sladkých jídel. Skvěle se hodí i do slaných receptů. Vyzkoušejte například švestkovou omáčku k pečenému masu, dodá mu zajímavou sladkokyselou chuť. Švestky se také často přidávají do marinád na maso, které krásně zjemní a dodají mu lahodnou vůni. Ať už se rozhodnete švestky zpracovat jakkoliv, určitě neuděláte chybu.

Zdravotní benefity konzumace švestek

Švestky, tmavě modré plody švestky domácí, jsou nejen lahodnou pochoutkou, ale i nutričním pokladem. Obsahují vitaminy C a K, draslík a vlákninu, která podporuje trávení. Pravidelná konzumace švestek může přispět k regulaci hladiny cholesterolu v krvi a snížení rizika srdečních chorob. Díky vysokému obsahu antioxidantů švestky chrání buňky před poškozením volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Švestky jsou také skvělým zdrojem energie a doporučují se při únavě a vyčerpání. A co víc, sušené švestky, známé jako sušené švestky, jsou proslulé svými blahodárnými účinky na trávení. Obsahují vysoký podíl vlákniny, která podporuje pravidelnou stolici a předchází zácpě. Švestky jsou zkrátka ovoce, které by si nemělo nechat ujít nikdo, kdo dbá o své zdraví a vitalitu.

Tipy na výběr a skladování švestek

Při výběru švestek se zaměřte na jejich vzhled a vůni. Hledejte plody s pevnou, lesklou slupkou bez známek poškození. Švestky by měly být plné, bez vrásek a s intenzivní ovocnou vůní. Barva švestek se liší podle odrůdy, od tmavě modré až po žlutou. Zralost poznáte jemným stiskem – švestka by měla být mírně pružná.

Pro delší uchování skladujte švestky na chladném a suchém místě, ideálně v lednici. V chladu vydrží zralé švestky až týden. Pro delší trvanlivost je vhodné švestky zamrazit, zavařit nebo usušit. Švestky jsou všestranné ovoce, které si můžete vychutnat čerstvé, ale také je použít do moučníků, marmelád, kompotů a dalších pokrmů.

Publikováno: 31. 07. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Tadeáš Pavlíková

Tagy: švestka | ovoce