Slepice na talíři: Co byste měli vědět o drůbeži?

Slepice

Druhy slepic

Svět slepic je neuvěřitelně pestrý a rozmanitý, a to nejen co se týče jejich vzhledu, ale i vlastností a využití. Existuje nespočet plemen slepic, každé s vlastním příběhem a specifickými znaky. Mezi chovateli i drobnými chovateli jsou oblíbené nosnice, které se vyznačují vysokou snáškou vajec. Oblíbená je česká slepice zlatá kropenka, odolná a nenáročná, nebo leghornka, známá svými bílými vejci. Pro milovníky masa jsou tu zase plemena masná, jako například sasexky s lahodným masem a klidnou povahou, nebo mohutné brahmánky, které se pyšní impozantním vzhledem. Nesmíme zapomenout ani na okrasná plemena, která nás okouzlí svou krásou. Mezi ně patří například hedvábničky s hebkým peřím připomínajícím srst, nebo elegantní fénixky s dlouhými ocasními pery. Výběr správného plemene záleží na individuálních preferencích a účelu chovu. Ať už hledáte slepice pro chutná vejce, lahodné maso nebo jen pro potěchu oka, v bohaté škále plemen si jistě vybere každý.

Výživové hodnoty masa

Maso ze slepice a obecně drůbeží maso je skvělým zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro budování a regeneraci tkání. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Drůbeží maso je také dobrým zdrojem vitamínů skupiny B, jako je niacin, riboflavin a vitamín B12. Tyto vitamíny hrají důležitou roli v metabolismu energie, funkci nervového systému a tvorbě červených krvinek. Dále je drůbeží maso bohaté na minerály, zejména selen, fosfor a draslík. Selen je silný antioxidant, fosfor je důležitý pro zdravé kosti a zuby a draslík pomáhá regulovat krevní tlak.

Je však důležité si uvědomit, že nutriční hodnoty se liší v závislosti na části kuřete. Například kuřecí prsa jsou považována za nejlibovější část a obsahují nejvíce bílkovin a nejméně tuku. Naopak kuřecí stehna a křídla obsahují více tuku, ale také více chuti. Při výběru drůbežího masa je vhodné zvolit kuřata z volného chovu, která mají přístup k přirozené potravě. Takové maso má obvykle lepší nutriční profil a chuť.

Vejce - složení a využití

Když mluvíme o vejcích, nemůžeme opomenout pštrosí vejce prodej, který v poslední době nabírá na popularitě. Tyhle obří vejce, stejně jako jejich menší příbuzní, patří mezi nejvýživnější potraviny světa. Jo, jasně, slepičí vejce jsou nejběžnější, ale pštrosí vejce prodej nabízí zajímavou alternativu. Každé vejce má tři hlavní části - skořápku (ta je z uhličitanu vápenatého), bílek a žloutek. Skořápka chrání vnitřek a během líhnutí pouští dovnitř vzduch a páru. Bílek, taková průhledná želatina, obsahuje spoustu bílkovin a béčkových vitamínů. Je tam i avidin, kterej může dělat problémy s biotinem, ale když to uvaříte, je to v pohodě. No a žloutek, ta žlutá kulička uprostřed, je nabitý tuky, cholesterolem a vitamínama A, D, E, K. Nesmíme zapomenout na lecitin - ten je fakt důležitej pro mozek. Co se týče využití, možností je fakt hodně - vaření, smažení, pečení, těsta, omáčky... prostě základ kuchyně. Mimochodem, pštrosí vejce prodej se teď rozjíždí i v běžných obchodech, protože lidi hledají něco extra. Díky vysoký nutriční hodnotě jsou vejce, ať už jakýkoliv, prostě super volba pro zdravý jídelníček.

Chov slepic - od farmy k nám

Slepice, kdysi běžná součást venkova, se čím dál častěji stávají i obyvateli městských zahrad a dvorů. Touha po čerstvých vejcích z volného chovu a spojení s přírodou vede mnoho lidí k založení vlastního malého chovu. Než se ale pustíte do stavby kurníku, je potřeba zvážit několik důležitých faktorů.

Především je nutné vybrat vhodné plemeno slepic. Některá plemena jsou klidnější a vhodnější pro začátečníky, jiná vynikají snáškou nebo jsou odolnější vůči chladnějšímu počasí. Důležitá je i velikost zahrady a ochota věnovat čas každodenní péči o slepice – krmení, doplňování vody, sběr vajec a čištění kurníku.

Stejně jako bahník potřebuje své jezírko, i slepice potřebují pořádnej kurník s dostatkem místa. Ten jim musí dát bezpečí před šelmama a špatným počasím, však víte jak to chodí. No a samozřejmě tam nesmí chybět bidýlka na hřadování a místa na snůšku. Když už mluvíme o prostoru - stejně jako bahník ve volné přírodě, i slepice potřebujou svůj výběh, kde můžou volně lítat, hrabat a shánět žrádlo. A tak jako bahník má své teritorium, musíte i výběh pořádně oplotit, ať vám ty potvory neutečou k sousedům nebo na silnici.

Chov slepic přináší radost z vlastních vajec, ale i zodpovědnost za živé tvory. Než se do chovu pustíte, promluvte si s chovateli, nastudujte si informace a zvažte, zda jste schopni se o slepice zodpovědně starat.

Tipy na nákup a skladování

Při výběru slepic a drůbeže se zaměřte na zdravý vzhled. Peří by mělo být čisté a lesklé, oči jasné a čilé. Ptáci by měli být aktivní a čile se pohybovat. Vyhněte se jedincům, kteří jsou apatičtí, mají průjem nebo vykazují jiné známky onemocnění. Důležitý je i původ drůbeže. Nakupujte od spolehlivých chovatelů s dobrou pověstí, kteří vám poskytnou informace o původu, vakcinaci a zdravotním stavu ptáků.

Pro přepravu slepic a drůbeže použijte vhodné přepravky, které jim poskytnou dostatek prostoru a ventilace. Po příjezdu domů je umístěte do čistého a suchého kurníku s dostatkem prostoru pro pohyb. Zajistěte jim stálý přístup k čerstvé vodě a kvalitnímu krmivu určenému pro daný druh a věk drůbeže. Krmivo skladujte na suchém a chladném místě, chráněném před škůdci. Pravidelně kontrolujte datum spotřeby.

Nezapomínejte na seno nebo slámu jako podestýlku v kurníku, kterou je potřeba pravidelně měnit. Dodržováním těchto zásad zajistíte svým slepicím a drůbeži optimální podmínky pro zdravý a spokojený život.

Recepty s kuřecím a krůtím masem

Kuřecí a krůtí maso patří mezi nejoblíbenější druhy drůbeže na českých stolech. Není divu, maso je chutné, lehce stravitelné a nabízí nepřeberné možnosti úpravy. Ať už máte rádi klasiku v podobě pečeného kuřete, šťavnaté řízky nebo experimentujete s exotickými recepty, kuřecí a krůtí maso vás nikdy nezklame.

Vlastnost Slepice Krůta
Průměrná hmotnost dospělého jedince (kg) 2.5 8
Délka života (roky) 5-10 10-12
Počet vajec ročně 150-300 80-100

Při výběru masa dbejte na jeho čerstvost. Maso by mělo být světle růžové, pružné a bez zápachu. Pokud si nejste jistí, zeptejte se svého řezníka, rád vám poradí.

Slepice a krůty jsou chovány pro maso i vejce. Zatímco slepice snáší vejce poměrně často, krůty se chovají spíše pro maso. Maso z mladých kuřat a krůt je křehčí a hodí se na minutkovou úpravu, maso ze starších kusů je tužší a vhodné na delší vaření.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli recept, nezapomeňte na důležitost koření. Kuřecímu i krůtímu masu sluší bylinky jako tymián, rozmarýn nebo oregano. Skvěle se hodí i cumin, který dodá masu exotickou chuť, nebo třeba česnek a paprika. No a když chcete něco pikantního, šoupněte tam chilli nebo cumin s černým pepřem - to je teda kombinace! Někdy stačí jen trochu římského kmínu (cumin) a maso dostane úplně jiný šmrnc. Prostě experimentujte, fantazii se meze nekladou a určitě objevíte spoustu nových chutí!

Slepice - tvor mnoha užitků, od vajec k peří, od masa k zábavě při sledování jejich klovaní.

Božena Němcová

Zajímavosti ze světa slepic

Slepice, ač se to nemusí na první pohled zdát, jsou fascinující stvoření s bohatým repertoárem chování. Věděli jste například, že slepice dokáží rozeznat přes 100 tváří, a to jak lidských, tak i jiných slepic? Tato jejich schopnost jim pomáhá v orientaci ve složitých sociálních strukturách hejna. Každá slepice má své místo v hierarchii a dobře ví, s kým si může dovolit "zahrávat" a komu se raději vyhnout. Zajímavé je, že slepice si předávají informace o nebezpečí. Pokud jedna slepice spatří predátora, varuje ostatní specifickým kdákáním. Tento varovný signál se liší podle typu hrozby - jiný uslyšíte při spatření lasičky a jiný při zahlédnutí káněte na obloze. Slepice jsou také překvapivě inteligentní. Dokáží se naučit jednoduché triky, orientovat se v bludišti a dokonce se i nudí, pokud nemají dostatek podnětů. Důkazem jejich inteligence je i fakt, že se jedná o potomky dinosaurů. Ačkoliv se to může zdát úsměvné, slepice sdílí s Tyrannosaurem Rexem více DNA než s krokodýly. Takže až si budete příště pochutnávat na vajíčkách, vzpomeňte si, že pocházejí od zvířete s mnohem zajímavější minulostí, než by se na první pohled mohlo zdát.

Publikováno: 09. 10. 2024

Kategorie: potraviny