Šampaňské Veuve Clicquot: Luxusní lahůdka pro vaše oslavy

Veuve Clicquot

Historie značky Veuve Clicquot

Historie značky Veuve Clicquot sahá až do roku 1772, kdy byla založena vdovou Barbe-Nicole Clicquot Ponsardin. Po smrti manžela převzala vedení rodinného podniku a stala se průkopnicí v oblasti šampaňského. Díky své odvaze a inovacím se jí podařilo rozšířit export do celé Evropy a dokonce i do Ruska za vlády cara Alexandra I. Veuve Clicquot je dodnes symbolem luxusu a excelence ve světě šampaňského.

Proces výroby šampaňského Veuve Clicquot

Výroba šampaňského Veuve Clicquot je založena na tradici a preciznosti. Hrozny se ručně sbírají v optimálním stavu zralosti. Po jemném lisování se mošt fermentuje a vzniká základní víno. Důležitým prvkem je tzv. metoda dvojí fermentace, kdy se k základnímu víně přidá cukr a kvasinky a probíhá druhotná fermentace v lahvi. Po dozrávání následuje remuage – postupné otáčení lahví, aby se usadila drožďová kultura, a degoržace – odstranění sedimentů. Nakonec je doplněna expedice likéru pro dosažení požadované chuti a dochucení.

Charakteristické vlastnosti a chuťové tóny

Charakteristické vlastnosti šampaňského Veuve Clicquot jsou důsledkem dlouhé tradice a precizní výroby. Tento šampaňský se vyznačuje jemnou perlivostí a zlatavým odstínem. Vůně je ovocná s tóny meruněk, hrušek a květinovými náznaky. Na patře pak rozvíjí plné, bohaté tóny bílých fialek a pečených jablek. Chuťově je toto šampaňské elegantní, s jemnou kyselinkou a dlouhým závěrem, ve kterém se snoubí tóny pečených ořechů a vanilky. Celkově je Veuve Clicquot známý svou harmonií, elegancí a komplexností chutí.

Doporučení pro servírování a párování s jídlem

Při servírování šampaňského Veuve Clicquot je důležité dbát na správnou teplotu. Doporučuje se podávat při teplotě kolem 8-10 °C, aby byla zachována plnost a komplexnost chuti. Při otevírání lahve je vhodné postupovat opatrně, aby nedošlo k ztrátě perlivosti. Šampaňské Veuve Clicquot skvěle doplňuje jemné sýry, mořské plody či sushi. Díky své bohatosti a elegantní chuti je ideálním doplňkem pro oslavy a speciální příležitosti.

Dostupnost a cenová relace v České republice

Veuve Clicquot je široce dostupné luxusní šampaňské v České republice. Lze jej zakoupit v vybraných vinotékách, obchodech s alkoholem a online prodejnách specializujících se na luxusní nápoje. Cena lahve se pohybuje kolem 2000 Kč až 3000 Kč v závislosti na konkrétním typu (Brut, Rosé, Vintage) a ročníku. Vzhledem k jeho renomé a kvalitě je tato cena považována za odpovídající a lákavou pro milovníky skvělého šampaňského.

Publikováno: 31. 05. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Tadeáš Pavlíková

Tagy: veuve clicquot | šampaňské