Ryngle: Křehké a chutné kroužky z ořechů, které zahřejí vaše chuťové buňky

Ryngle

Ryngle, ty malé kroužky z ořechů, mohou mít v našich životech různé využití. Ať už je to jako dekorace na vánoční cukroví nebo jako ingredience při pečení tradičního koláče, ryngle jsou součástí naší kulturní dědictví a gastronomických tradic. Velká část lidí si však neuvědomuje, že ryngle mají také pozoruhodné léčebné účinky. Tento článek se bude zabývat historií a využitím rynglí v tradiční medicíně a poskytne nám detailnější informace o tom, jak mohou tyto malé ořechové kroužky podpořit naše zdraví.

Historie a původ rynglí

Historie a původ rynglí sahá až do období středověku. Tyto kroužky z ořechů se tehdy používaly jako ozdoba na šperky, ale také jako ochrana před zlem. V Českých zemích se objevily v 16. století a během této doby se rozšířily po celé Evropě. Původně byly vyrobeny ze slonoviny nebo kosti, později byly nahrazeny mnohem levnějšími materiály, jako jsou dřevo nebo kovy.

Ryngle se také tradičně používají jako součást vánoční výzdoby, a to zejména na vánoční stromek. Tato tradice pochází z Německa a rozšířila se do dalších evropských zemí. Dnes existuje celá řada druhů rynglí, které se liší velikostí, tvarem a zdobením.

I přes svou dlouhou historii jsou ryngle stále populárním doplňkem, který dodává dekoraci originálnost a šarm.

Výroba rynglí

Výroba rynglí, tedy kroužků z ořechů, je tradiční řemeslo, které se v minulosti provozovalo převážně v některých regionech České republiky. Ryngle se nejčastěji vyrábějí z ořechů nebo lískových oříšků, které se nejprve oloupou a poté rozdrtí na drobné kousky. Tyto kousky jsou pak upevněny do formy a pečlivě slepeny pomocí speciálního lepidla.

Výsledná ryngle jsou malé kroužky s průměrem zhruba jednoho centimetru, které mají charakteristický tmavý odstín a jsou překvapivě pevné. Ryngle se mohou použít jako doplněk do různých druhů cukrovinek a sladkostí, ale také jako ozdoba pro dorty či jiné slavnostní dezerty.

Přestože v dnešní době je rozhodně jednodušší si ryngle zakoupit hotové v obchodě, stále existuje spousta řemeslníků, kteří se této krásné tradici výroby rynglí stále venují a zachovávají ji tak pro další generace.

Použití rynglí v kuchyni

Použití rynglí v kuchyni může být velmi rozmanité. Tyto kroužky z ořechů mají mnoho využití, například jako dekorace na dortech a dezertech, nebo jako ozdoba na perníčcích. Ryngle se také často používají při pečení, kde slouží jako stěny pro objemově menší pečené výrobky, jako jsou například muffiny. V kuchyni najdou své místo i při vaření, kdy ryngle slouží jako forma pro tvarování různých pokrmů či předkrmů, jako jsou např. paštiky a teriny. Ryngle jsou proto velmi praktickým a zároveň esteticky působícím pomocníkem v každé kuchyni.

Zdravotní přínosy rynglí

Ryngle z ořechů jsou nejen chutnou pochoutkou, ale také mají mnoho zdravotních přínosů. Ořechy, ze kterých jsou ryngle vyráběny, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny E a B6 a minerály jako hořčík a měď. Tyto látky mají pozitivní vliv na naše zdraví - pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, udržovat zdraví srdce a cév, posilovat imunitní systém a podporovat správnou funkci mozku. Kromě toho jsou ořechy bohatým zdrojem antioxidantů, které chrání tělo před volnými radikály a pomáhají bojovat proti stárnutí organismu. Pokud si tedy dopřejete ryngle z ořechů jako svačinku, můžete být jistí, že tělu dodáte důležité živiny pro jeho správné fungování.

Recepty s rynglemi

Ryngle jsou lahodné kroužky z ořechů, které se dají použít jako ingredience v mnoha receptech. Pokud máte rádi sladké dezerty, nechte se inspirovat a vyzkoušejte například rynglový dort. Stačí smíchat mleté ryngle s máslem, cukrem a vejci, přidat mouku a pečivo a péct v troubě. Ryngle tak dodají dezertu jemnou oranžovou barvu a sladkou chuť.

Pokud preferujete slané pochoutky, zkusme ryngle použít jako křupavou náplň do hranolků nebo tvarohových knedlíků. Stačí je nasekat na malé kousky a vmíchat do těsta před vařením.

A pokud máte chuť na odpolední svačinku, ryngle jsou také skvělým doplňkem ke kávě či čaji. Stačí je namočit do horkého nápoje a nechat chvilku změknout.

Receptů s rynglemi je mnoho, takže stačí jenom trochu experimentovat a najít si ten svůj oblíbený!

Ryngle v tradiční české kuchyni

Ryngle jsou tradičním českým pečivem, které se vyrábí z mletých ořechů smíchaných s cukrem, vanilkou a bílkem. Tento lahodný kousek si získal srdce mnoha Čechů a patří mezi oblíbené cukrovinky. Ryngle jsou charakteristické svým kroužkovitým tvarem a bohatou ořechovou chutí. Tradičně se podávají jako sladká pochoutka ke kávě či čaji, ale také se dají použít při zdobení dortů nebo jako sušenky na vánoční stromeček. Pokud hledáte autentické prémiové ryngle, doporučujeme navštívit trhy v Praze nebo jiných městech v Česku, kde najdete široký výběr této tradiční cukrovinky.

Ryngle ve světové kuchyni

Ryngle jsou malé kroužky vyrobené z ořechů, které se v mnoha zemích světa používají jako přísada do různých pokrmů. V Turecku jsou ryngle součástí tradiční sladkosti baklava. V Indii se ryngle přidávají do curry nebo sladkých dezertů jako je kulfi. Také v arabských zemích jsou ryngle oblíbeným ingrediencí do sladkostí a pečiva. Tyto drobné kousky dodávají jídlu nejen zajímavou strukturu a texturu, ale také specifickou chuť. Pokud hledáte nový způsob, jak obohatit vaší kuchyni, zkuste přidat ryngle do vašich oblíbených receptů!

Závěrem lze shrnout, že ryngle jsou tradičním českým sladkým pokrmem z kroužků ořechů, které se připravují během vánočního období. Tyto malé pochoutky si získávají stále větší popularitu nejen v Česku, ale i za hranicemi. Výroba rynglí není jednoduchá a vyžaduje trpělivost a preciznost, ale výsledná chuť stojí za to. Pokud si chcete vyzkoušet něco nového a originálního, určitě byste měli ochutnat ryngle a objevit svůj nový oblíbený vánoční dezert.

Zdroje

Pokud se chystáte vyzkoušet si domácí výrobu ryngle, bude pro vás užitečné znát několik zdrojů, které byste mohli využít. Za prvé, můžete se poradit s lidmi, kteří mají zkušenosti s ruční výrobou ryngle - například prarodiči nebo sousedy. Další možností je vyhledat informace a návody na internetu; existuje celá řada stránek a blogů zaměřených na tradiční řemesla a ruční práce, které by vám mohly poskytnout tipy na správný postup při výrobě ryngle. Kromě toho lze také zakoupit hotové ořechové kroužky ve specializovaných obchodech s tradičním zbožím nebo na trzích a festivalech po celé České republice. V každém případě je důležité dbát na kvalitu použitých surovin a dodržovat hygienické normy při manipulaci s potravinami.

Publikováno: 27. 10. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Jana Kopečková

Tagy: ryngle | kroužky z ořechů