Okra: Zelenina, kterou si zamilujete

Okra

Okra: Exotická zelenina

Okra, známá také jako ibišek jedlý, je exotická zelenina pocházející z Afriky. Její lusky mají jemně nasládlou chuť a obsahují gelovitou hmotu, která se uvolňuje při vaření. Tato hmota, bohatá na rozpustnou vlákninu, dodává pokrmům krémovou texturu a zároveň slouží jako přírodní zahušťovadlo. Okra je bohatá na vitamíny a minerály, včetně vitamínu C, vitamínu K, kyseliny listové a draslíku. Její konzumace přináší řadu zdravotních benefitů, jako je podpora trávení, regulace hladiny cukru v krvi a posílení imunitního systému.

Okra se dá připravovat na mnoho způsobů. Může se vařit, dusit, smažit, grilovat nebo zapékat. Hodí se do polévek, omáček, salátů, kari a mnoha dalších pokrmů. Pro zachování křupavosti a jasně zelené barvy se doporučuje okra vařit jen krátce. Při nákupu okry vybírejte lusky, které jsou pevné, hladké a bez známek poškození. Čerstvá okra by měla být skladována v chladničce a spotřebována do několika dnů.

Původ a rozšíření okry

Okra, tato zajímavá a chutná zelenina, má své kořeny daleko od České republiky. Pochází z tropické Afriky, kde se pěstovala již před tisíci lety. Staří Egypťané a obyvatelé Etiopie si pochutnávali na jejích plodech a využívali je i v tradiční medicíně. Do Evropy se okra dostala s arabskými obchodníky a během středověku se rozšířila do Španělska a Portugalska. Odtud se pak s kolonizátory dostala do Ameriky, kde si získala velkou oblibu, zejména na jihu Spojených států. V současnosti se okra pěstuje v tropech a subtropech po celém světě. Oblíbená je v Africe, Asii, Jižní Americe a na Blízkém východě. V České republice se s okrou setkáváme spíše sporadicky, a to především v obchodech se zdravou výživou nebo na farmářských trzích. Pěstování v našich podmínkách je sice možné, ale vyžaduje skleník nebo fóliovník a dostatek tepla a slunce.

Vzhled a chuťové vlastnosti

Okra, známá také jako ibišek jedlý, je zelenina s nezaměnitelným vzhledem a specifickou chutí. Lusky okry mají protáhlý, mírně kuželovitý tvar a dorůstají délky 5 až 20 cm. Jejich barva se liší podle odrůdy a může být světle zelená, tmavě zelená, červená nebo fialová. Povrch lusků je pokryt jemnými chloupky, které se při tepelné úpravě ztrácejí. Uvnitř lusků se nacházejí drobná, kulatá semínka, která jsou jedlá a mají jemně nasládlou chuť. Chuť okry je delikátní a lehce nasládlá, připomínající chuť chřestu nebo zelených fazolek.

Okra obsahuje látku zvanou sliz, která se uvolňuje při vaření a dodává pokrmům krémovou konzistenci. Některým lidem může tato vlastnost vadit, ale existují způsoby, jak sliznatost omezit, například přidáním kyselých ingrediencí jako je citronová šťáva nebo rajčata. Okra je všestranná zelenina, kterou lze konzumovat syrovou, vařenou, dušenou, smaženou nebo grilovanou. Hodí se do salátů, polévek, omáček, zeleninových směsí a dalších pokrmů.

Nutriční hodnoty a benefity

Okra, i když není v České republice tak známá jako rajčata nebo papriky, si získává stále větší oblibu. A není divu! Tato zelenina, původem z Afriky, je doslova nabitá vitamíny a minerály. Obsahuje značné množství vitamínu C, který je důležitý pro imunitu, dále vitamín K pro zdravé kosti a vitamín A pro dobrý zrak. Z minerálů je to hlavně draslík, hořčík a vápník. Okra je také bohatá na vlákninu, která je důležitá pro správné trávení a pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Díky nízkému obsahu kalorií je okra vhodná i při redukční dietě. A co víc, okra obsahuje antioxidanty, které chrání naše buňky před poškozením volnými radikály. Za zmínku stojí i obsah kyseliny listové, která je důležitá zejména pro těhotné ženy. Pravidelná konzumace okry tak může přispět k celkovému zdraví a vitalitě.

Srovnání Okry s jinou zeleninou
Vlastnost Okra Cuketa
Chuť Jemná, mírně nasládlá Neutrální, lehce nasládlá
Použití Dušení, smažení, zavařování Grilování, pečení, smažení
Obsah vitamínu C (na 100g) 13 mg 10 mg

Využití okry v kuchyni

Okra, tato zelenina s exoticky znějícím názvem, si pomalu ale jistě nachází cestu i do českých kuchyní. A není divu! Její chuť je jemná, lehce nasládlá a hodí se k mnoha pokrmům. Navíc je okra bohatá na vitamíny a minerály, takže je nejen chutná, ale i zdravá.

V kuchyni se dá okra využít na mnoho způsobů. Mladé lusky se dají jíst syrové, například do salátů, kde dodají zajímavou texturu a svěží chuť. Skvěle se hodí i do zeleninových směsí, ať už dušených, grilovaných nebo pečených. Oblíbená je také v kombinaci s rajčaty, cibulí a česnekem.

Okra je známá svou schopností zahušťovat omáčky a polévky. Obsahuje totiž látku zvanou sliz, která se při vaření uvolňuje a dodává pokrmům krémovou konzistenci. Díky tomu se okra často používá do gulášů, kari a jiných jídel, kde je žádoucí hustší textura.

Pokud se chystáte okra vařit, je dobré vědět, že čím déle se vaří, tím více slizu se uvolní. Pro zachování křupavosti stačí okra krátce blanšírovat nebo restovat. Naopak pro zahuštění omáček a polévek je potřeba ji vařit déle, alespoň 15-20 minut.

Tipy na přípravu okry

Okra je zelenina s netradičním vzhledem a specifickou, lehce nasládlou chutí. Mnoho lidí se jí vyhýbá, protože neví, jak ji správně připravit. Přitom existuje spousta způsobů, jak si okru vychutnat.

Před samotnou přípravou je důležité okru omýt a odříznout stopku. Pokud je okra mladá a křehká, není nutné ji loupat. Starší plody s tužší slupkou je lepší oloupat, aby se usnadnila jejich konzumace.

Okra se hodí do různých pokrmů. Můžete ji vařit, dusit, smažit, grilovat, zapékat i nakládat. Výborná je v polévkách, omáčkách, zeleninových směsích, rizotu i jako příloha k masu.

Při tepelné úpravě dbejte na to, aby okra neztratila svou křupavost. Vařte ji proto jen krátce, ideálně v páře nebo v malém množství vody. Při smažení používejte vyšší teplotu a kratší dobu smažení.

Okra má tendenci během vaření slizovatět. Tomu můžete zabránit tak, že ji před tepelnou úpravou pokapete citronovou šťávou nebo octem. Další možností je přidat k okře během vaření rajčata, která slizování také zabraňují.

Ať už se rozhodnete okru připravovat jakýmkoli způsobem, nezapomeňte, že tato zdravá a chutná zelenina si zaslouží své místo na vašem talíři.

Okra, zelenina s exotickým nádechem, v sobě skrývá křehkost i sílu, stejně jako život sám.

Zdeněk Šimek

Skladování okry

Okra, tato exotická kráska, se čím dál častěji objevuje i na našich talířích. Ať už jste ji vypěstovali na vlastní zahrádce, nebo ulovili na farmářském trhu, správné skladování je klíčem k tomu, abyste si její lahodnou chuť užili co nejdéle. Čerstvě sklizená okra je nejchutnější, proto se doporučuje spotřebovat ji do 2-3 dnů. Pokud ji potřebujete uchovat déle, v lednici vydrží v uzavřené nádobě až týden. Pro delší skladování je ideální zmrazení. Okru blanšírujte 2-3 minuty ve vroucí vodě, poté ji prudce zchlaďte v ledové lázni a nechte okapat. Takto připravenou okru skladujte v mrazáku v uzavřených sáčcích nebo nádobách. Zmrazená okra vydrží až 12 měsíců a zachová si svou chuť i texturu. Ať už se rozhodnete okru skladovat jakkoliv, nezapomeňte, že je to zelenina, která si zaslouží vaši pozornost. Pečujte o ni s láskou a ona se vám odmění svou jedinečnou chutí v mnoha lahodných pokrmech.

Publikováno: 16. 07. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Jana Kopečková

Tagy: okra | zelenina