Netřesk: Rybí pochoutka, nebo neznámá hrozba?

Netřesk

Netřesk: Oblíbená ryba na talíři

Netřesk je sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých, která se vyskytuje v mnoha druzích a varietách. Je oblíbená pro své nenáročné pěstování a atraktivní vzhled. Netřesk však rozhodně není ryba! Došlo zde pravděpodobně k nedorozumění, jelikož slovo "netřesk" se v češtině používá pouze pro pojmenování této rostliny. Pokud hledáte informace o rybách, doporučujeme vám obrátit se na relevantní zdroje, jako jsou atlasy ryb nebo webové stránky zaměřené na akvaristiku a rybolov.

Původ a výskyt netřeska

Netřesk je fascinující rostlina, která se vyskytuje ve dvou odlišných říších přírody. Na jedné straně máme netřesk jako sukulentní rostlinu z čeledi tlusticovitých, latinsky Sempervivum. Tyto netřesky zdobí svými dužnatými listy skalky a střechy domů a jsou známé svou odolností vůči suchu a mrazu.

Na straně druhé se s názvem "netřesk" setkáváme i ve světě ryb. V tomto případě se jedná o český název pro několik druhů ryb z rodu Rutilus, kam patří například plotice obecná (Rutilus rutilus) nebo perlín ostrobřichý (Rutilus pigus). Tyto ryby obývají sladké vody Evropy a Asie a jsou oblíbeným cílem sportovních rybářů.

Je zajímavé, jak se jeden název může vázat k tak odlišným organismům. Zatímco netřesk jako rostlina evokuje odolnost a vytrvalost, netřesk jako ryba nás zavádí do vodního světa a rybolovu. Ať už se jedná o rostlinu zdobící naši zahradu, nebo o rybu ulovenou v řece, název "netřesk" v sobě nese zajímavou dualitu a připomíná nám rozmanitost a bohatost přírody.

Charakteristika a vzhled ryby

Netřesk není ryba, ale sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých. Pro svou odolnost a nenáročnost na vodu je oblíbenou rostlinou skalniček a suchých zídek. Vzhledem k tomu, že netřesk není ryba, nelze hovořit o jeho charakteristice a vzhledu z hlediska ichtyologie.

Ryby jsou vodní živočichové s žábry, ploutvemi a šupinami. Jejich tělesná stavba se liší v závislosti na prostředí, ve kterém žijí. Některé ryby jsou dravé, jiné se živí rostlinami. Velikost ryb se pohybuje od několika milimetrů až po několik metrů. Barva a tvar těla ryb jsou velmi rozmanité a slouží k maskování, komunikaci nebo lákání partnera.

Netřesk je ryba ticha. Skrývá se v hlubinách našich řek a jezer a jen zřídka se vydává k hladině. Jeho šupiny, lesknoucí se jako stříbro, prozrazují jeho přítomnost jen těm nejpozornějším. Říká se, že ten, kdo netřeska spatří, do roka a do dne nalezne poklad svého srdce.

Eliška Krásnohorská

Netřesk v kuchyni: Tipy a triky

Netřesk, sukulentní rostlina s dužnatými listy, se v kuchyni nepoužívá tak často, jak by si zasloužil. Jeho mírně nakyslá, osvěžující chuť se skvěle hodí k rybám, a to jak do salátů, tak i teplých jídel.

Netřesk před použitím důkladně omyjte a odstraňte z něj tužší konce listů. Pro jemnější chuť můžete odstranit i tenkou slupku na listech.

Ryby, jako je například pstruh, si s netřeskem skvěle rozumí. Zkuste přidat nasekané listy netřesku do bylinkové marinády nebo jím ozdobte hotové jídlo. Netřesk dodá pokrmu svěžest a lehce pikantní nádech.

Kromě pstruha se netřesk hodí i k dalším druhům ryb, jako je losos, treska nebo candát. Fantazii se meze nekladou, experimentujte a objevte nové chuťové kombinace.

Nutriční hodnoty a benefity

Netřesk, sukulentní rostlina známá svou odolností, se tradičně používá v lidovém léčitelství. Obsahuje flavonoidy a třísloviny, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií a tuku se netřesk neřadí mezi významné zdroje živin.

Ryby jsou naopak považovány za důležitou součást zdravé výživy. Jsou bohaté na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a minerály jako jód a selen. Omega-3 mastné kyseliny přispívají k normální funkci srdce a mozku. Vitamín D je nezbytný pro zdravé kosti a zuby. Jód je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a selen působí jako antioxidant.

Konzumace ryb alespoň dvakrát týdně se doporučuje pro udržení dobrého zdraví. Netřesk, i když nutričně méně významný, může být zajímavým doplňkem stravy pro své potenciální léčivé účinky.

Dostupnost a cena na trhu

Netřesky jsou v České republice běžně dostupné rostliny. Lze je zakoupit v zahradnictvích, hobby marketech i online obchodech. Cena se liší podle druhu, velikosti a způsobu pěstování. Malé rostlinky se dají pořídit již od několika desítek korun, zatímco vzrostlejší exempláře nebo raritní druhy mohou stát i několik stovek korun.

Dostupnost ryb se liší druh od druhu. Některé druhy ryb jsou běžně dostupné v supermarketech a specializovaných prodejnách s rybami. Jiné druhy, jako jsou například vzácné mořské ryby, jsou k dostání spíše v specializovaných prodejnách nebo na objednávku. Cena ryb se odvíjí od druhu, původu, velikosti a způsobu chovu. Obecně platí, že sladkovodní ryby z českých chovů bývají cenově dostupnější než mořské ryby.

Recepty s netřeskem: Inspirace

Netřesk je krásná sukulentní rostlina, ale věděli jste, že se dá použít i v kuchyni? Jeho mírně nakyslá, osvěžující chuť se skvěle hodí k rybám. Ať už máte rádi lososa, pstruha nebo třeba candáta, netřesk dodá vašemu pokrmu netradiční a delikátní rozměr.

Vyzkoušejte například grilovaného lososa s bylinkovou omáčkou z netřesku. Stačí nasekat lístky netřesku nadrobno a smíchat je s olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a pepřem. Touto směsí potřete filet z lososa a ogrilujte ho dozlatova.

Pokud preferujete jemnější chuť, zkuste pstruha pečeného v alobalu s plátky citronu a netřesku. Do alobalu dejte omytého a osušeného pstruha, dovnitř vložte plátky citronu a lístky netřesku. Alobal dobře uzavřete a pečte v troubě do změknutí ryby.

Netřesk se hodí i do salátů s rybami. Skvěle doplní například salát s uzeným lososem, rukolou a cherry rajčátky. Stačí natrhat listy netřesku na menší kousky a přidat je do salátu.

Nebojte se experimentovat a objevovat nové chutě! Netřesk a ryby tvoří překvapivě lahodnou kombinaci, která potěší vaše chuťové pohárky.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Tadeáš Pavlíková

Tagy: netřesk | druh ryby