Beefeater Gin: Britská klasika v sekci potraviny

Beefeater: Londýnský suchý gin

Beefeater je kultovní londýnský suchý gin, který je po celém světě oceňován pro svou výraznou chuť a bohatou historii. Základem jeho charakteristického aroma je devět pečlivě vybraných rostlinných složek, které se nechávají 24 hodin louhovat v lihu, než dojde k samotné destilaci. Mezi tyto ingredience patří jalovec, koriandr, andělika, pomerančová a citrónová kůra, mandle, kosatec, lékořice a semínka anděliky.

Beefeater se destiluje v srdci Londýna, v Kenningtonu, pod dohledem mistra destilátora Desmonda Paynea, jednoho z nejzkušenějších a nejuznávanějších odborníků na gin na světě. Jeho zkušenosti a vášeň pro řemeslo se odrážejí v každé lahvi Beefeateru.

Tento gin se vyznačuje výraznou chutí jalovce, doplněnou citrusovými tóny a jemnými kořeněnými podtóny. Díky své komplexnosti a vyváženosti je Beefeater ideální pro přípravu klasických koktejlů, jako je Gin & Tonic nebo Martini, ale skvěle si vede i samotný s ledem.

Beefeater je alkoholický nápoj určený k zodpovědné konzumaci dospělými osobami.

Historie a tradice

Beefeater gin, tohle jméno evokuje Londýn jako málokterý jiný alkoholický nápoj. Jeho historie sahá až do roku 1863, kdy James Burrough, lékárník z Devonu, založil palírnu v Chelsea. Tehdy to byla ještě průmyslová oblast a právě tady, v srdci Londýna, se začal psát příběh Beefeateru. Ná název ginu, Beefeater, je stejně ikonický jako jeho chuť. Odkazuje na Yeomen Warders, strážce Toweru v Londýně, známé také jako Beefeaters. Tito strážci, oblečení ve svých charakteristických červených uniformách, jsou symbolem britské historie a tradice, stejně jako Beefeater gin.

V dobách, kdy Burrough zakládal svou palírnu, byl gin v Londýně nesmírně populární. Jeho obliba rostla už od 18. století a na trhu se objevovalo množství značek. Burrough si ale brzy vydobyl pověst mistra palírníka. Jeho Beefeater gin, s unikátní recepturou, která se od té doby nezměnila, si získal oblibu pro svou jemnou chuť a výrazné aroma jalovce. Tajemství chuti Beefeater ginu spočívá v pečlivém výběru bylin a koření a v tradičním procesu destilace. Devět základních ingrediencí - jalovec, koriandr, andělika, pomerančová a citrónová kůra, mandle, kosatec, lékořice a semínka anděliky - se nechávají 24 hodin louhovat v lihu, než se směs destiluje v měděných kotlích.

Beefeater gin se stal nedílnou součástí londýnské kultury a jeho popularita se brzy rozšířila do celého světa. Dnes je Beefeater jedním z nejprodávanějších ginů na světě a symbolem britské kvality a tradice. Jeho chuť si můžete vychutnat v klasickém ginu a tonicu, ale i v sofistikovaných koktejlech. Ať už si Beefeater vychutnáváte kdekoli na světě, vždycky vás jeho chuť přenese do pulzujícího srdce Londýna, kde se zrodil.

Výroba a ingredience

Beefeater Gin, to je pojem sám o sobě. Jeho historie sahá až do roku 1863, kdy ho James Burrough poprvé představil světu. Co ale dělá tenhle londýnský dry gin tak výjimečným? Tajemství tkví v kombinaci tradiční receptury a prvotřídních ingrediencí.

Základem Beefeateru je samozřejmě prvotřídní obilný líh. Ten se destiluje s devíti pečlivě vybranými bylinami, které mu dodávají jeho nezaměnitelnou chuť a aroma. Mezi ty nejdůležitější patří jalovec, který dodává ginu jeho typickou svěžest a kořeněnou chuť. Dále je to koriandr, který dodává citrusové tóny a jemnou sladkost. Pomerančová a citrónová kůra dodávají ginu svěžest a ovocnost. Mandle a kořen anděliky zase zjemňují chuť a dodávají ginu hloubku. Poslední dvě ingredience, lékořice a kosatec, dodávají Beefeateru jeho charakteristickou suchou dochuť.

Výroba Beefeateru je procesem, který se neuspíší. Všechny byliny se nechávají 24 hodin macerovat v lihu, aby se z nich uvolnily všechny chutě a aromata. Následuje destilace v tradičních měděných kotlích, která trvá dlouhých 8 hodin. Výsledkem je gin s dokonale vyváženou chutí a aroma, který si zachovává svěžest a komplexnost.

Beefeater Gin je zkrátka alkoholický nápoj s tradicí a příběhem. Jeho výroba je uměním, které se dědí z generace na generaci. Ať už si ho vychutnáte samotný, s tonikem nebo v koktejlu, Beefeater Gin vás nikdy nezklame.

Charakteristická chuť

Beefeater gin se vyznačuje výraznou a komplexní chutí, která je výsledkem pečlivě vybraných ingrediencí a tradičního výrobního procesu. Na rozdíl od některých jiných ginů, které se spoléhají na dominantní aroma jalovce, Beefeater se může pochlubit vyváženou směsí devíti různých bylin a koření.

Kromě jalovce, který dodává ginu jeho charakteristickou borovicovou chuť, obsahuje Beefeater také koriandr pro citrusové tóny, anděliku pro zemitou chuť, sladký pomeranč pro svěžest a špetku hořkosti, citronovou kůru pro osvěžující aroma a další tajné ingredience, které dohromady vytvářejí jedinečný chuťový profil.

Chuť Beefeater ginu je silná a výrazná, ale zároveň jemná a vyvážená. Díky tomu je ideální pro míchání koktejlů, ale i pro samotné pití s tonikem a plátkem citronu. Jeho komplexní chuťový profil uspokojí i ty nejnáročnější milovníky alkoholických nápojů.

Typické koktejly

Beefeater, jeden z nejznámějších londýnských dry ginů, se pyšní výraznou chutí jalovce doplněnou citrusovými tóny a kořením. Díky své komplexnosti a vyváženosti se Beefeater skvěle hodí do celé řady koktejlů, od klasiky po moderní variace.

Mezi nejoblíbenější koktejly s Beefeater ginem patří bezesporu Gin & Tonic. Tento jednoduchý, ale osvěžující drink vynikne s kvalitním tonikem a ozdobou z plátku limetky. Pro milovníky sladších chutí je tu Bramble, koktejl kombinující Beefeater s citronovou šťávou, cukrovým sirupem a likérem z ostružin. Pokud hledáte něco sofistikovanějšího, zkuste Negroni, silný a hořkosladký koktejl z Beefeateru, Campari a červeného vermutu.

Beefeater se ale neztratí ani v méně známých koktejlech. French 75 s Beefeater ginem, citronovou šťávou, cukrem a sektem je elegantní volbou pro slavnostní příležitosti. Pro milovníky bylinek je tu Southside, osvěžující kombinace Beefeateru, máty, limetky a cukru. Ať už preferujete klasiku nebo rádi experimentujete, Beefeater gin vám otevře dveře do světa lahodných a osvěžujících alkoholických nápojů.

Dostupnost a cena

Beefeater Gin je široce dostupný alkoholický nápoj a seženete ho prakticky v každém supermarketu s alkoholem, specializované prodejně s lihovinami nebo na e-shopech s alkoholem. Cena se liší v závislosti na prodejci, objemu lahve a typu Beefeater Ginu (London Dry, Pink, Blood Orange atd.). Obecně se dá říct, že Beefeater Gin patří spíše k těm dostupnějším prémiovým ginům.

Láhev o objemu 0,7 litru se pohybuje okolo 400-500 Kč. Menší lahev o objemu 0,35 litru seženete už okolo 250 Kč. Samozřejmě existují i speciální edice a limitované série, jejichž cena může být i několikanásobně vyšší.

Před nákupem doporučujeme porovnat ceny u více prodejců, abyste našli tu nejvýhodnější nabídku.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Tadeáš Pavlíková

Tagy: beefeater gin | alkoholický nápoj