Maracuja: Exotická vzpruha do vašeho jídelníčku

Maracuja

Maracuja: Exotická chuť tropů

Maracuja, s její exotickou chutí a omamnou vůní, je jako stvořená pro horké letní dny. Tato popínavá liána pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, kde se jí daří v teplém a vlhkém prostředí. Plody mučenky, jak se maracuja také nazývá, se skrývají pod pevnou slupkou, která může mít barvu od tmavě fialové až po žlutou. Uvnitř se ukrývá sladkokyselá dužina plná drobných černých semínek. Právě tato semínka dodávají maracuji její charakteristickou chuť, která je zároveň sladká i osvěžující. Maracuja je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, který posiluje imunitu, a vitamínu A, důležitého pro zdravý zrak. Dále je zdrojem draslíku, hořčíku a vlákniny. Díky svému složení má maracuja blahodárné účinky na lidské zdraví. Pomáhá snižovat krevní tlak, podporuje trávení a působí proti stresu. Konzumace maracuji se doporučuje i při únavě a vyčerpání. V kuchyni najde maracuja široké uplatnění. Její exotická chuť se skvěle hodí do ovocných salátů, dezertů, koktejlů a zmrzlin. Skvěle chutná i v kombinaci s jogurtem, tvarohem nebo v ovocných šťávách. Z maracuji se vyrábí také marmelády, džemy a sirupy. Pokud chcete vyzkoušet něco nového a osvěžujícího, maracuja je tou správnou volbou.

Původ a pěstování maracuji

Maracuja, známá také jako mučenka jedlá, pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie, Paraguaye a severní Argentiny. Tato popínavá rostlina s nádhernými květy se dnes pěstuje v mnoha tropických a subtropických oblastech po celém světě. Mezi největší producenty maracuji patří Brazílie, Kolumbie, Peru, Ekvádor, Jihoafrická republika, Indie a Austrálie. Rostlina maracuji vyžaduje teplé a vlhké klima s dostatkem slunečního svitu. Ideální teplota pro její růst se pohybuje mezi 20 a 30 stupni Celsia. Pěstování maracuji vyžaduje dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Rostliny potřebují oporu, po které se mohou pnout, a pravidelnou zálivku, zejména během období sucha. Maracuja se množí semeny nebo řízky. Semena se vysévají do sadbovačů a po vyklíčení se přesazují na stanoviště. Řízky se odebírají z dospělých rostlin a nechávají se zakořenit ve vodě nebo ve vlhkém substrátu. Pěstování maracuji vyžaduje určitou péči, ale odměnou vám budou lahodné a exotické plody.

Srovnání maracuji s jiným tropickým ovocem
Vlastnost Maracuja Mango
Chuť Sladkokyselá, aromatická Sladká, jemně nakyslá
Barva dužiny Žlutá až oranžová, s černými semínky Oranžová až žlutá
Použití Šťávy, dezerty, koktejly Přímá konzumace, šťávy, dezerty

Druhy a odrůdy maracuji

Maracuja, také známá jako mučenka jedlá, patří do rodu Passiflora a pochází z Jižní Ameriky. Dnes se pěstuje v mnoha tropických a subtropických oblastech po celém světě pro své lahodné a aromatické plody. Existuje více než 500 druhů rodu Passiflora, ale jen několik z nich se pěstuje pro své ovoce.

Mezi nejznámější druhy maracuji patří Passiflora edulis, která se dále dělí na dvě hlavní odrůdy: fialovou a žlutou maracuju. Fialová maracuja, nazývaná také mučenka fialová, má menší plody s fialovou slupkou a intenzivně aromatickou, nakyslou dužninou. Žlutá maracuja, neboli mučenka banánová, má větší, oválné plody se žlutou slupkou a sladší, méně aromatickou dužninou.

Kromě těchto dvou hlavních druhů existuje i řada dalších, méně známých druhů maracuji, jako je například granadilla, sladkokyselý druh s oranžovou slupkou, nebo lilikoi, havajská odrůda s výrazně aromatickou dužninou.

Výběr odrůdy maracuji závisí na osobních preferencích chuti a způsobu použití. Fialová maracuja se hodí spíše do dezertů, nápojů a omáček, zatímco žlutá maracuja se konzumuje spíše čerstvá nebo se používá do džemů a marmelád.

Nutriční bohatství maracuji

Maracuja, také známá jako mučenka jedlá, je tropické ovoce s exotickou chutí a působivým nutričním profilem. Toto malé oválné ovoce s pevnou slupkou ukrývá šťavnatou dužinu plnou malých jedlých semínek. Maracuja je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, které přispívají k celkovému zdraví a pohodě.

Jedním z nejvýznamnějších vitamínů v maracuji je vitamín C, silný antioxidant, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Maracuja je také dobrým zdrojem vitamínu A, důležitého pro zdravý zrak, pokožku a sliznice. Obsahuje i vitamíny skupiny B, jako je niacin, riboflavin a thiamin, které jsou nezbytné pro energetický metabolismus a fungování nervového systému.

Kromě vitamínů je maracuja bohatá na minerály, jako je draslík, hořčík a fosfor. Draslík je důležitý pro regulaci krevního tlaku a srdečního rytmu, hořčík přispívá k relaxaci svalů a fosfor je nezbytný pro zdravé kosti a zuby. Maracuja je také dobrým zdrojem vlákniny, která podporuje trávení a pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi.

Antioxidanty v maracuji, jako jsou flavonoidy a karotenoidy, pomáhají chránit tělo před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina a Alzheimerova choroba.

Mučenka, s její exotickou chutí připomínající směs manga a ananasu, je jako polibek tropického slunce.

Hana Nováková

Zdravotní benefity konzumace

Maracuja, stejně jako mnoho tropického ovoce, je doslova nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty, které prospívají našemu zdraví. Vysoký obsah vitamínu C posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Vitamín A zase prospívá zraku a pokožce. Maracuja je bohatá na draslík, minerál důležitý pro regulaci krevního tlaku a správnou funkci svalů. Vláknina obsažená v maracuji podporuje trávení a pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Antioxidanty, jako jsou flavonoidy a karotenoidy, chrání tělo před stresem a záněty. Pravidelná konzumace maracuje tak může přispět k prevenci chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu a některé druhy rakoviny. Kromě maracuje existuje široká škála tropického ovoce s úžasnými zdravotními benefity. Například mango je bohaté na vitamín C a vlákninu, ananas obsahuje bromelain, enzym podporující trávení, a papája je skvělým zdrojem vitamínu A a papainu, dalšího trávicího enzymu. Zařaďte proto do svého jídelníčku více tropického ovoce a užijte si jejich lahodnou chuť a pozitivní vliv na vaše zdraví.

Využití maracuji v kuchyni

Maracuja, s její exotickou chutí a vůní, je oblíbeným tropickým ovocem, které se dá v kuchyni využít na mnoho způsobů. Její sladkokyselá dužina plná drobných semínek je skvělým doplňkem dezertů. Čerstvá maracuja dodá šmrnc dortům, cheesecakům, sorbetům a zmrzlinám. Vynikající je také v kombinaci s bílou čokoládou, kokosem a limetkou. Maracujová šťáva je osvěžující nápoj, který se dá pít samotný nebo smíchaný s dalšími ovocnými šťávami. Hodí se i do koktejlů, kterým dodá tropický nádech. Z maracuji se dá připravit i lahodný sirup, který se dá použít na dochucení dezertů, nápojů a dokonce i masa. Maracuja se dá použít i do slaných jídel. Její exotická chuť se skvěle doplňuje s rybami a mořskými plody. Můžete ji přidat do salátů, omáček nebo s ní ozdobit hotové pokrmy. Maracuja je nejen chutná, ale i zdravá. Obsahuje vitamíny A, C a draslík, které jsou důležité pro naše zdraví. Ať už se rozhodnete maracuju použít do sladkých nebo slaných jídel, určitě si pochutnáte na jejím exotickém aroma a chuti.

Tipy pro výběr a skladování

Při výběru maracuji hledejte plody s pevnou, lesklou slupkou bez známek poškození. Zralá maracuja má tendenci být těžší a mít vrásčitou slupku. Naopak, plody s hladkou slupkou jsou pravděpodobně ještě nezralé. Barva slupky se liší podle odrůdy, ale obecně platí, že tmavší odstíny značí zralost.

Zralou maracuju skladujte při pokojové teplotě a spotřebujte ji do několika dnů. Nezralé plody nechte dozrát při pokojové teplotě a poté je uložte do lednice, kde vydrží až týden.

Při výběru jiných druhů tropického ovoce se řiďte podobnými pravidly. Hledejte plody bez známek poškození, s pevnou slupkou a příjemnou vůní. Zralost se u jednotlivých druhů ovoce liší, proto se informujte u prodejce o specifických znacích zralosti.

Většinu tropického ovoce skladujte při pokojové teplotě a do lednice ho ukládejte až po dozrání. Výjimkou jsou například banány, které v chladu hnědnou.

Zajímavosti o maracuji

Maracuja, exotické ovoce s vášní v názvu, v sobě ukrývá více, než se na první pohled zdá. Věděli jste například, že existuje přes 500 druhů mučenky, jak se maracuja česky nazývá? Ne všechny jsou ale vhodné k jídlu. Plody, které si s oblibou přidáváme do koktejlů či dezertů, pocházejí nejčastěji z mučenky jedlé. Tato popínavá rostlina pochází z Jižní Ameriky, kde ji pěstovali už staří Inkové. Pro Evropany ji objevil až v 16. století španělský dobyvatel. Název maracuja pochází z jazyka brazilských indiánů Tupi a v překladu znamená "jídlo v tykvi". Zajímavé je, že semena maracuji jsou jedlá a mají mírně nahořklou chuť. Obsahují také malé množství kyanidu, ale v tak nízkých koncentracích, že nepředstavují zdravotní riziko. Naopak, maracuja je bohatá na vitamíny C a A, draslík a vlákninu. Díky své lahodné chuti a všestrannému využití si maracuja získala oblibu po celém světě a stala se symbolem tropického ovoce.

Publikováno: 06. 08. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Jana Kopečková

Tagy: maracuja | tropické ovoce